moda

  polskie muzy

  poeci polscy

  stare kino - filmy

  stare kino - gwiazdy

  stare kino - obyczaje

  stare kino - piosenki

 

        

Twórcy polskiej piosenki, tacy jak: Jerzy Petersburski, Henryk Wars, Władysław Dan, czy Władysław Szpilman, przy wielkim udziale autorów tekstów i poetów, z których każdy jest „pomnikiem” polskiej literatury (Julian Tuwim - piszący pod pseudonimem „Oldnel”, Jerzy Jurandot, Marian Hemar, Emanuel Schlechter i wielu innych), dokonali rzeczy fantastycznej- w odradzającej się Polsce, zbudowali od podstaw i rozwinęli muzykę popularną, która w warstwie melodycznej i wykonawczej nie ustępowała wzorcom światowym, a równocześnie posiadała nasz polski, niepowtarzalny charakter. Dzięki radiu, filmowi i takim wykonawcom, jak: Jadwiga Smosarska, Jadwiga Andrzejewska, Tola Mankiewiczówna, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński, Adam Aston i wielu, wielu innym, równie Wielkim Artystom, piosenka znalazła swoje stałe miejsce w polskiej kulturze i sercach Polaków.
 Wszyscy śpiewali: ”Umówiłem się z nią na dziewiątą”, każdy z panów potrafił, przy goleniu, zanucić: ”Baby, ach te baby, człek by je łyżkami jadł…”, każdy podlotek wzdychał przy piosence: “Odrobina szczęścia w miłości”, wszystkie, bez wyjątku, panie mdlały przy „Ostatniej niedzieli”, a panowie strzelali sobie w łeb…
Takie to były czasy - pełne emocji, namiętności i żartu. Ich zwierciadłem stała się ówczesna piosenka - pełna poezji (czasem zbyt pełna), egzaltowana, często ckliwa i banalna, ale zawsze gotowa dać to, czego od Niej oczekiwano - emocje, wzruszenie, radość. I właściwie, trudno jest ustalić, czy to piosenka była produktem tamtych czasów, czy to ona te czasy kreowała .

Twórczy duet: autora tekstów Ludwika Starskiego i kompozytora Henryka Warsa sprawił, że komedia międzywojnia nie tworzy martwego archiwum. Cudownie nostalgiczne szlagiery z lat, kiedy  wielkie nazwiska aktorów zastępowały niedostatki scenariuszowe pierwszych obrazów dźwiękowych i znakomite, przebojowe, lekkie piosenki. Posłuchajmy zatem Tadeusza Popławskiego, Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Tadeusza Faliszewskiego i wielu innych w w wybranych 75 piosenkach (zestawy od 1-5) tamtego okresu oraz dodatkowo w wydaniu specjalnym chyba najbardziej popularnego piosenkarza okresu międzywojennego Adama Astona (zestaw 6).

piosenki - zestaw 1

To view the Flash MP3 Player please update your Flash Player.

Powróćmy jak za dawnych lat

Powróćmy jak za dawnych lat
W zaczarowany bajek świat
Miłością swoją w piękną baśń
Me życie zmień

Za siódmym morzem, z dala stąd
Znajdziemy czarodziejski ląd
I szczęście da nam każda noc
I każdy dzień

I w bajce to nie będzie cud
Że księcia los z Kopciuszkiem splótł
Że nagle jakiś dobry duch
Obudził miłość w sercach dwóch

Powróćmy jak za dawnych lat
W zaczarowany bajek świat
I w życiu może zdarzyć się
Cudowna baśń.

I w bajce to nie będzie cud
Że księcia los z Kopciuszkiem splótł
Że nagle jakiś dobry duch
Obudził miłość w sercach dwóch

       następna
strona

 

                           

   ZESTAW 1 | ZESTAW 2 | ZESTAW 3 | ZESTAW 4 | ZESTAW 5 | ZESTAW 6